Autor Wiadomość
Gllosia
PostWysłany: Nie 12:45, 06 Maj 2007    Temat postu:

Zauważyłam, ze w e wszystkich tematach są informacje ściągnięte z neta (?). A moze coś ciekaweszego? Naprzykład pochwalimy się jaka jest nasza ulubiona rasa, maść? A nie tylko wypisac regułke, bo uwierz to mało ciekawe Very Happy
Piernikol
PostWysłany: Pon 20:25, 02 Kwi 2007    Temat postu:

Może warto byłoby oprzeć treść ilustracjami? Większość osób to wzrokowcy i łatwiej przyswajają sobie wiadomości poprzez obraz Wink
PaulinAEmiliA
PostWysłany: Czw 10:31, 29 Mar 2007    Temat postu: Umaszczenie

Maści koni

Barwa sierści pokrywającej ciało konia wraz z barwą grzywy i ogona są uwarunkowane genetycznie. Cechy umaszczenia są ważne dla identyfikacji konia i mają duże znaczenie w ewidencji hodowlanej. Maści podstawowe: gniadą, karą, siwą, kasztanowatą i izabelowatą oraz bułaną warunkuje pięć układów genów. Inne układy warunkują maść srokatą, tarantowatą, dereszowatą i białą oraz odmiany. Rozróżniono dotychczas ok. 40 układów genetycznych decydujących o umaszczeniu konia.
O indywidualnym umaszczeniu konia decydują takie formy współdziałania genów, jak: dominowanie, recesywność i epistaza. Barwa sierści jest uzależniona od obecności pigmentu. Białe odmiany na głowie i kończynach oraz jasne kopyta świadczą o braku pigmentu w skórze tych części ciała.
Barwa sierści zmienia się u koni siwych, które rodzą się maściste, kasztanowate, kare lub gniade, a następnie jaśnieją z każdą zmianą sierści. Zjawisko to nie występuje u zwierząt o innej maści podstawowej. Odmiany pozostają takie same przez całe życie zwierzęcia. Umaszczenie i odmiany są zatem ważnymi elementami opisu identyfikacyjnego konia. Istnieje spora liczba odcieni maści podstawowych, różnie określanych w różnych językach. Ciemne odmiany występują rzadko, prawie wyłącznie u koni bułanych. Ciemna pręga biegnąca wzdłuż kręgosłupa jest przedłużeniem ciemnej grzywy i ginie w ciemnym ogonie. Pręgowanie jest pozostałością pierwotnego umaszczenia i występuje głównie na kończynach, rzadziej na szyi i w okolicach kłębu.
Biała
Na jasnej skórze biała sierść, oraz grzywa, ogon i nogi, pysk różowy, kopyta żółtawe. Maść rzadko spotykana.
Siwa
Na ciemnej skórze białe włosy. Grzywa i ogon białe, na końcach szare rozjaśnione. Konie siwe z wiekiem bieleją , często dostają "hreczki" - brunatnych plamek na białej sierści. Sierść koni siwych maja barwę od burej, później ciemną w jaśniejsze plamki (siwa jabłkowita, szpak) aż do białek i białek przysypanej rudymi plamkami lub czarnymi kropkami (dropiata).
Myszata
Zabarwienie sierści przechodzi od popielatego do ziemistego. Często występuje ciemna pręga na grzbiecie i pręgowane kończyny.
Bułana
Sierść żółto- beżowo- brązowa, grzywa i ogon czarne, kończyny powyżej stawów pęcinowych przeważnie czarne. Często występuje ciemna pręga na grzbiecie i pręgowane kończyny.
Kasztanowata

Brązowożóltawa sierść sierści, grzywa i ogon o tej samej barwie lub jaśniejszj, ciemna skóra.
Rozróżnia się odcienie:
* ciemnokasztanowata
* jasnokasztanowata
* złotokasztanowata
* brunatnokasztanowata
Izabelowata
Sierść ma kolor zbliżonej do koloru słabo wypieczonej bułki, grzywa i ogon zawsze barwy jaśniejszej lub białej.
Srokata
Na całym ciele występują białe łaty na tle innej maści.
Rozróżnia się odcienie:
* siwosrokate
* karosrokate
* kasztanowosrokate
* gniadosrokate
Tarantowata
Na tle maści siwej rozsiane są nieregularne maści karej, gniadej lub kasztanowej.
Dereszowata
Sierść składa się z włosów siwych oraz gniadych, kasztanowatych lub karych w ilości mniej więcej pół na pół. Maść głowy i często kończyn maści zasadniczej, natomiast na grzbiecie i zadzie przeważają włosy siwe.
Rozróżnia się odcienie:
* gniadodereszowate
* kasztanowodereszowate
* karodereszowate

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group